slogan salonpohoda


 

„Naturopat odstraňuje z tela všetko, čo do neho nepatrí,
aby sa mohlo potom uzdraviť samo." 

 

 

Čo je to naturopatia?

Naturopatia alebo naturopatická medicína je forma alternatívnej medicíny, ktorá pracuje s rôznymi prvkami prírody, bylinkami, výživou, akupunktúrou, čínskou medicínou a ďalšími mnohými odbormi v otázkach prevencie a alternatívnej liečby. Slovo "naturopatia" pochádza z latinského slova "natura" čo v latinčine znamená "príroda/vzrod" a gréckeho "pathos" čo v gréčtine znamená "trápenie". Spojenie týchto dvoch slov má reprezentovať "prírodné liečenie".

 

medicine

 

Pojem naturopatia sa používa už od roku 1895. Naturopatická prax je založená na predpoklade, že telo sa dokáže uzdraviť samo pomocou svojej špeciálnej vitálnej energie alebo sily, ktorá telo riadi zvnútra. Diagnóza a terapie prebiehajú primárne ako alternatívne terapie a prírodné metódy, ktoré naturopati používajú k tomu aby povzbudili samoliečiacu schopnosť tela. Žiadna terapia však nie je zázrak ani všeliek. Je dôležité uvedomiť si cenu zdravia a prijať zodpovednosť za jeho stav.

Naturopatia zahŕňa množstvo metód, ktoré sa môžu odlišovať vzdelaním naturopata a uhlom jeho praxe. Do naturopatie preto spadajú nasledovné odbory a činnosti:

- fytoterapia

- výživové poradenstvo

- všetky možné masérske techniky a manuálne terapie

- rehabilitačné techniky a cvičenia

- lymfodrenáže

- všetci, ktorí používajú biorezonančné a frekvenčné prístroje na meranie a kompenzácie

- všetci, ktorí merajú elektrosmog a geopatogénne zóny

- homeopatia, autopatia

- poradcovia detoxikácie

- hydrocolonterapia a vodoliečba

- svetelné terapie

- akupunktúra a akupresúra

- moderné psychoterapie, relaxačné a meditačné techniky

- všetci terapeuti čínskej medicíny

- všetci, ktorí analyzujú stav ľudského tela na základe kože, vlasov, jazyka, pH moču, toxických záťaží v telných tekutinách.

 

Kto je to naturopat?

Naturopat je človek, praktizujúci nejakú z foriem naturopatie. Vo všeobecnosti naturopati zastávajú tzv. holistický prístup - (to znamená, že človeka vnímajú ako celok) s neinvazními terapiami a vo všeobecnosti nepoužívajú chirurgické operácie a farmaceutické lieky.

Je potrebné si uvedomiť, že naturopat nie je liečiteľ v pravom slova zmysle. Naturopati nepoužívajú metódy naturopatie na potvrdzovanie alebo vyvracanie lekárskych diagnóz. Naturopat nepoužíva potravinové doplnky ako náhradu liekov.

Cieľom každého naturopata je prevencia chorôb prostredníctvom zníženia stresu, zmien vo výžive a životnom štýle. Tradičný naturopati sa zaoberajú čisto zmenami životného štýlu, nie diagnózou alebo liečbou choroby. Naturopati zväčša neodporúčajú vakcíny a antibiotiká. Používajú prírodné varianty, ktoré su podľa nich vždy dostupné.

Vzdelanie a rozsah praxe naturopata je veľmi individuálny nakoľko definícia tejto disciplíny je veľmi rozsiahla. Každý naturopat by mal presne definovať a špecifikovať svoje priority a to, čomu sa nevenuje. V zásade sa snaží svoju prácu profesionalizovať a prepojiť s prácou odborníkov v oblasti starostlivosti o zdravie.

 

Definícia československej naturopatie podľa Mgr. Konrádovej:

"Naturopat je človek, ktorý pomáha odstraňovať z tela všetko, čo do neho nepatrí, aby sa telo cítilo dobre. Klienta vedie k zásadnému poznaniu, že ústup symptómov alebo ich neexistencia neznamená, že je telo čisté. Naturopatia vedie klientov k prevencii, zdravému životnému štýlu, odstráneniu všetkého, čo kompromituje to, aby sa človek cítil dobre (pokiaľ je to možné) a k zodpovednosti za svoj život.

Naturopat sa špecializuje na úpravu stravy podľa výživových a energetických potrieb organizmu, orthomolekulárnu výživu, uvoľnenie toxických látok z organizmu z vnútorných tkaníva následné vylúčenie toxických látok z tela von, narovnanie acidobázickej rovnováhy, čistenie kapilárneho systému a lymfy, čistenie črevných kalov, preventívne aj akútne antiparazitárne techniky, vylúčenie intrahepatických organických metabolitov a blata, odhlienenie, odrušenie elektrosmogu alebo ochranu pred ním, na manuálne techniky (špecializované masáže) a techniky zvládania stresu a emocionálne vyladenie klienta. "


Komu môže naturopatia pomôcť?

Naturopatia nie je určená pre ľudí, ktorí majú smrteľné a vážne chronické ochorenia, na ktoré už ani klasická medicína nemá žiadne postupy. Naturopatia má svoje miesto hlavne v oblasti prevencie, kedy je klient vedený k zodpovednému a zdravému životnému štýlu v súlade s prírodou a s individuálnymi potrebami jeho organizmu. Rady od naturopata Vám môžu napomôcť aby sa Vaše telo zbavilo toho, čo mu môže spôsobovať zdravotné ťažkosti. Na ohľad berieme fakt, že každý z nás je iný - preto ku každému pristupujeme individuálne. Hoci postupujeme podľa štandardných metód upravujeme ich podľa okolností pre Vás na mieru. Vďaka špičkovým prístrojom a overeným metódam sa nám darí s vysokou presnosťou určiť tieto cudzorodé látky a efektívne ich aj odstrániť neinvazívnym, prírodným spôsobom.

Naturopat môže klientovi pomôcť navrátiť jeho telo i dušu do harmónie, ktorá je tak potrebná pre zdravie, vitalitu a šťastie. Je to však cesta, ktorú si každý musí vyšľapať sám.

Naturopat bude vždy zohrávať iba úlohu poradcu.


Kedy vyhľadať pomoc naturopata?

V zásade platí, že vždy je lepšie prísť neskoro ako vôbec. V dnešnej uponáhľanej dobe mnoho ľudí ignoruje prvé varovné signály svojho tela na to, že niečo nie je v poriadku. Mnohí preferujú tabletky od bolesti, ktoré sa čoraz častejšie stávajú výbavou každého, kto si jednoducho nemôže dovoliť na chvíľku "vypnúť".

Častokrát je to však iba jednoduchý spôsob ako potlačiť príznaky a ignorovať správu, ktorú sa nám naše telo snaží povedať. Mnohí zabúdajú, že dočasným zbavením bolesti sa nezbavia príčiny. Problémy sa tak veľmi rýchlo môžu zmeniť z akútnych na chronické - z ktorých je cesta von omnoho dlhšia a komplikovanejšia.

Prirodzene, najlepšie je problémy riešiť v ich zárodku. Dôležité je naučiť sa počúvať svoje telo, ktoré sa nám  snaží niečo povedať o tom, v akom je zdravotnom stave. Základom je neignorovať a nepotláčať varovné signály v podobe rôznych bolestí, zvýšenej alebo zníženej teploty, zvýšenej únavy, kožných problémov, problémov s dýchaním a tlakom, tráviace problémy, problémy so stolicou, močením a podobne.

Problémy sa dostavia, ak v organizme nastala nerovnováha vnútorného prostredia. Akákoľvek disharmónia psychického alebo fyzického stavu vedie k zdravotným ťažkostiam. Ak sa ľudské telo nachádza pod psychickým stresom, úzkosťou alebo chronickou únavou - má problém spracovať potravu a optimálne fungovať. Ak sa tento stav spojí s neoptimálnou výživou a toxickým prostredím problémy na seba nenechajú dlho čakať. V takom prípade je potrebné uvedomiť si vážnosť situácie, prijať zodpovednosť a vyhľadať pomoc.

Telo si  zväčša dokáže poradiť samo. Niekedy je však potrebné mu napomôcť a samoliečiaci proces urýchliť.

 

"Ľudské telo je úžasné v tom, čo robí a robí to najlepšie ako vie. "

 

 

Pre koho je naturopatia vhodná?

Cesta prírodnej medicíny je vhodná pre každého. Je to najprirodzenejšia forma prevencie.

Už v roku 460 p.n.l. otec medicíny Hippokrates obdivoval silu prírodných zdrojov a sám odporúčal napríklad cesnak pre jeho diuretické (močopudné) vlastnosti. Liečivá sila rastlín bola prvý krát spísaná v roku 78 n.l., kedy grécky lekár Dioskorides spísal a zostavil historicky prvý herbár liečivých rastlín pod názvom "De Materia Medica".

V stredoveku sa liečivým rastlinám dokonca pripisovali magické schopnosti a tí, ktorí ovládali ich využitie boli často utláčaní a napádaní cirkvou. Z dávnej fytoterapie sa s rozvojom chemického priemyslu pomocou výskumu oddelili účinné látky liečivých rastlín na výrobu liekov. Dnes sme však svedkami toho, ako izolované liečivé fytochemikálie majú mnohokrát nižšiu účinnosť pokiaľ nie sú v kombinácii s ostatnými fytolátkami, ktoré sa prirodzene nachádzajú v danej rastline. Nárast záujmu o ľudové recepty len potvrdzuje, že staré múdrosti ešte stále nie sú úplne na zahodenie a len ťažko je nám ich nahradiť tabletkou od farmaceutických spoločností.

Silu prírody naozaj nemožno podceňovať. Platí však, že dávka môže byť liekom avšak môže byť aj jedom. To znamená, že dávkovanie a správne znalosti v oblasti nielen fytoterapie ale aj v inej naturopatickej disciplíne sú kľúčové piliere prevencie. Z toho dôvodu je potrebný dohľad odborníkov v týchto oblastiach aby nedošlo k zdravotným ťažkostiam.

Vo všeobecnosti však platí, že naturopatické terapie sú vhodné ako pre deti tak aj pre ľudí v dôchodcovskom veku. Je to návrat k tomu, čo je nám prirodzené. Telo a príroda sa poznajú a veľmi dobre si rozumejú. Predstavte telu bylinku, koreninu, zeleninu, ovocie a ono ho rozpozná a efektívne využie vo svoj prospech. Predstavte mu však farmaceutické liečivo, ktoré obsahuje fytolátky a iné prvky v kombinácii a množstve, ktorým naše telá neboli nikdy pred tým vystavené. Reakcia tela môže byť pozitívna, avšak na trhu sa tieto liečivá objavujú len krátko na to, aby sme vedeli určiť ich dlhodobý vplyv na organizmus.

Naturopatia preto predstavuje relatívne bezpečný spôsob prevencie. Je potrebné mať na pamäti, že pokiaľ sa týmto oborom človek nezaoberá, je vhodné mať po svojom boku špecializovaného a primerane vzdelaného poradcu s osvedčenými postupmi a úspešnou praxou.

 

Prečo si zvoliť naturopatickú poradňu Salón Pohoda?

V našom salóne poskytujeme komplexnú analýzu zdravotného stavu organizmu momentálne najpresnejším diagnostickým prístrojom Sensitiv Imago 530. Na trhu sa dnes nachádzajú rôzne prístroje, ktoré fungujú na podobnom princípe. Avšak ich kvalita a presnosť je v porovnaní s ním značne nižšia. Z toho dôvodu sú tieto analýzy často aj lacnejšie než u nás. Môžeme Vás však ubezpečiť, že naša cena zodpovedá kvalite prístroja a našich odborných znalostí.

Našu jedinečnosť tiež vidíme v prístupe ku klientom. Pristupujeme individuálne a každého berieme ako jedinečnú bytosť, ktorú je potrebné vnímať ako celok a nie po jednotlivých častiach. Radi by sme, aby z nášho salónu každý odchádzal tzv. "v pohode", spokojnosť klienta je pre nás nadmieru dôležitá.

Ďalej ponúkame rôzne neinvazívne možnosti terapie (viac sa dozviete v záložke "možnosti terapie"), výživové poradenstvo, fytoterapiu, hĺbkovú detoxikáciu organizmu prírodnými prostriedkami, nápravu kyslo-zásaditého prostredia organizmu, odhlienenie a odkovenie organizmu, očistenie kapilárneho systému a lymfy, odstránenie parazitov, čistenie črevných kalov, antinikotínovú terapiu, pomáhame s alergiami.

Sme otvorení a neustále sa vzdelávame a tak hľadáme stále efektívnejšie spôsoby poradenstva.

Sme poradkyne z rôznych oblastí. Spája nás vôľa pomáhať ľuďom nájsť ich stratenú rovnováhu a opäť nadobudnúť stav pohody v ich živote. Rozhodli sme sa, že spravíme všetko čo je v našich silách aby sme ľuďom pomáhali pri prevencií. Pravdou je, že je to obojstranný proces. My môžeme poskytnúť rady na zmenu životného štýlu, zmeny však musíte urobiť sami.

Ponúkame Vám našu pomocnú ruku, aby ste nakopli prirodzenú imunitu vášho tela a dosiahli stav vnútornej ako aj vonkajšej pohody, ktorý si zaslúžite.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

 

 

 
Naše metódy nepoužívame k potvrdzovaniu alebo vyvracaniu lekárskych diagnóz. Nepoužívame potravinové doplnky ako náhradu liekov. Neustále pracujeme na tom, aby naša práca bola profesionálna a prepojená s prácou ostatných odborníkov v oblasti starostlivosti o ľudské zdravie - predmetom je aj spolupráca s lekármi.