slogan salonpohoda


global pathogens 

 

Čo sú to patogény? 

Patogény su cudzorodé mikroorganizmy, ktoré oslabujú organizmus hostiteľa a môžu v tele hostiteľa spôsobovať alebo vyvolať ochorenie. Slovom patogén najčastejšie označujeme parazity, baktérie, vírusy a choroboplodné zárodky.

Slovo patogén pochádza z gréckych slov "pathos" čo v gréčtine znamená "trápenie" a "genes" čo znamená "výrobca/producent".

V najstaršom a najširšom slova zmysle sa týmto slovom môže označiť všetko, čo môže spôsobovať ochorenie. Zvyčajne ním však označujeme infekčných pôvodcov ako sú vírusy, baktérie, huby, plesne a parazity, ktoré spôsobujú u hostiteľa ochorenie. Hostiteľa môže predstavovať zviera, rastlina, huba, ďalší mikroorganizmus ale aj človek.

Existuje niekoľko možností ako patogény môžu preniknúť do tela hostiteľa. Najčastejšie je to priamy kontakt s vajíčkami alebo aktívnym patogénom prostredníctvom kontaminovanej pôdy, vody, potravy alebo vzduchu. Patogény dokážu napadnúť hostiteľa rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa do tela dostanú cez ústnu dutinu - konzumáciou kontaminovanej vody a potravy. Mnohými je možná nákaza cez dýchacie cesty. Okrem vírusov je možné vdýchnuť aj vajíčka niektorých parazitov. Niektoré dokážu preniknúť pokožkou alebo cez sliznice odkiaľ putujú do vnútorných orgánov kde sa usadia, ak majú vhodné podmienky.

Silný imunitný systém, hygiena a vnútorná rovnováha sú dôležité faktory pri prevencii pred infekciou.

 

PARAZITY

parazityparazity 2

 

Čo sú to parazity?

Parazit je patogén patriaci medzi tzv. "cudzopasné" organizmy - to znamená, že ich existencia je podmienená existenciou hostiteľa. Živia sa totiž potravou hostiteľa, produktami metabolizmu alebo priamo tkanivom hostiteľa. To znamená, že svojho hostiteľa ochudobňujú o dôležité živiny. Okrem toho produkujú metabolický odpad, ktorý  má v ľudskom tele toxický charakter. Nedostatok živín spolu s nadmerným zaťažením eliminačných orgánov môže spôsobovať zdravotné ťažkosti a oslabovať imunitný systém.

Vo všeobecnosti parazity môžu napádať rôzne orgány tela. Mnohé pri tom napádajú viac orgánov naraz a tak môžu po tele šíriť ďalšie baktérie a vírusy. Existencia parazitov v tele má za následok oslabenie organizmu. To môže negatívne prispievať ku mnohým chorobám ba dokonca môžu parazity predstavovať príčiny mnohých ochorení.

Existuje mnoho druhov parazitov a preto sa delia do viacerých skupín.

Najhlavnejšie skupiny sú:

  • helmity - ľudské črevné parazity, mnohočlánkové červy ako napríklad mrle, hlísty, škrkavky, motolice, toxokary..
  • protozoa - parazitické prvoky, zložené z jedného článku, majú možnosť sa v tele rýchlo množiť čo môže mať za následok mnohé infekcie

 

Ako sa parazity dostanú do nášho tela?

Parazitárna infekcia najčastejšie nastáva pri styku človeka s fekáliami. Avšak, mnohé parazity si našli aj iné cesty ako sa dostať k hostiteľovi.

 

Najčastejšie spôsoby ako sa parazity dostanú do ľudského organizmu:

- Konzumácia kontaminovanej vody

- Konzumácia surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa a rýb

- Zle umytého ovocia a zeleniny

- Kontakt s domáci zvieratami a poľnohospodárskym dobytkom a ich výkalmi

- Nedostatočná hygiena

 

Kde všade v ľudskom organizme sa parazity nachádzajú?

Najčastejšie sa parazity vyskytujú v tráviacom trakte. Málokto však vie, že sa veľmi ľahko šíria aj do ďalších orgánov a tkanív v ľudskom organizme. Pokiaľ sa parazit nachádza v tráviacom trakte, jeho likvidácia je pomerne jednoduchá. Problém nastáva, ak sa parazit usadí v inom orgáne. Parazity môžu byť prítomné napríklad aj v pľúcach alebo mozgu čo je bežnými lekárskymi vyšetreniami ťažko zisťuje. Prítomnosť takto ukrytého parazita je možné najspoľahlivejšie zistiť pomocou biorezonancie.

 

Môžu sa aj vo mne nachádzať parazity?

Dnes by sme ťažko hľadali človeka, ktorý v sebe žiadne nemá. Nie každý však pociťuje z prítomnosti parazitov zdravotné problémy. Faktom je, že v tele sa môže nachádzať viac než 100 rôznych druhov parazitov. V každom prípade je možné zistiť ich prítomnosť pomocou biorezonancie. Prístroj Sensitiv Imago 530, ktorý patrí medzi špičku medzi biorezonančnými prístrojmi, je dokonca možné zistiť presný názov parazita a kde všade sa v tele nachádza (určí napadnuté orgány). Vo všeobecnosti platí, že ak máte podozrenie na parazitárnu infekciu je rozumné vyhľadať pomoc odborníkov.

 

Prečo sú parazity nebezpečné? 

Parazity sa živia a žijú zo svojho hostiteľa. Počas ich prítomnosti v tele hostiteľa vylučujú jedovaté látky do krvného a lymfatického systému, ktoré sú pre hostiteľa toxické. To má za následok, že sa imunita hostiteľa oslabuje. Vďaka oslabenej imunite má parazit možnosť pokračovať v napádaní ďalších orgánov. V takom prípade hrozí, že roznesie ďalšie vírusy a baktérie po tele, zhorší zdravotný stav, spôsobí chorobu a vo veľmi vážnych prípadoch až smrť.


Ak je napadnuté črevo, často dochádza k jeho zápalu. Telo si nedokáže poradiť a tak sa bráni aktiváciou imunitného systému, čo môže spôsobiť zápal. Znižuje sa absorbcia živín, fyzická prítomnosť parazita zase bráni optimálnej eliminácii toxínov z tela. Hrozí nepriechodnosť čriev z čoho sa môžu odvíjať ďalšie zdravotné komplikácie. Mnohé zdravotné ťažkosti môžu byť spôsobené práve prítomnosťou parazitov v iných vnútorných orgánoch než v črevách.
 
Najčastejšie príznaky parazitárnej infekcie - čo všetko môžu parazity spôsobovať:

- Chronická únava

- Anémia - chudokrvnosť

- Pokles libida (sexuálnej túžby)

- Nevoľnosť, strata chuti do jedla, strata hmotnosti

- Zvýšený apetít, nárast hmotnosti

- Depresie, stavy úzkosti

- Kolísanie hladiny cukru v krvi

- Kožné problémy, svrbenie v oblasti konečník a iných častí tela, vyrážky

- Bolesti a kŕče žalúdka, kĺbov a svalov

- Zápcha, hnačka, plynatosť

- Zlá chuť v ústach, zlý dych

- Dráždivý suchý kašeľ

- Alergie

- Astma

- Nervozita, poruchy spánku

- Poruchy imunitného systému

- Cukrovka

- Epilepsia

- Migrény

- Rakovina

- Ochorenia srdca

- Slinenie počas spánku, chrápanie

 

Čo robili naši predkovia proti parazitom v minulosti?

Naši predkovia používali liečivé byliny a extrakty z nich aby sa parazitov zbavili a účinne tak predchádzali závažným parazitárnym nákazám. Hlavným hrdinom v tomto príbehu zohrával cesnak a palina pravá. Ďalej to boli oregáno, cibuľa, chren, zázvor, horec, dubová kôra, aníz, rakytník rešetliakový, harmanček, šťavelové listy,  kurkuma, ruta voňavá, orech kráľovský, saturejka záhradná, zemežlč menšia, mäta prieporná, klinček, tymián, olivové listy, kapusta, šípky a prípravky z týchto ingerdiencii.

V boji ako aj v prevencii bola dôležitá aj strava. V kuchyni sa bohato používal surový cesnak, ricínový olej, tekvicové semienka, vlašské orechy, orechový olej, olej z tekvicových semienok, olej z dyňových semienok, olej z horčičných semienok, papájové semienka, červená repa, mrkva, granátové jablká.

V dnešnej dobe sa pri úprave stravy pri antiparazitárnej kúre odporúča aj doplniť kremík z prírodných zdrojov ako je praslička, žihľava, uhorková alebo papriková šťava. Vhodné je obmedziť príjem cukru, kvasníc a živočíšnych bielkovín. Užívanie prebiotík a probiotík je vhodné ako prevencia ale vhodné je ich užívanie aj počas a po liečbe. Vo všeobecnosti platí, že konzumácia zelených potravín, čerstvej zeleniny a ovocia - obzvlášť červených lesných plodov, ktoré sú silnými antiparazitikami - výrazne zníži riziko parazitárnej nákaze.

Samozrejmosťou stále zostáva dostatočný pitný režim!

 

Aké dnes existujú metódy na elimináciu parazitov?

Kombinácia rôznych špeciálnych bylín a olejov sa považuje za vysoko účinnú metódu ako z tela eliminovať parazity. Problémom však je, že jej primárny účinok je na elimináciu parazitov z tráviaceho traktu. Parazity sa však usádzajú aj na pľúcach, mozgu, srdci a ďalších orgánoch - kam účinky tejto terapie nedosiahnu. Hoci takto možno eliminovať väčšinu parazitov, v prípade, že sme sa nezbavili všetkých je vysoko pravdepodobné, že tie čo zostali v iných orgánoch sa opäť premnožia aj tam, kde sme sa ich už zbavili.

Z toho dôvodu, sa patogény najúčinnejšie dajú odstrániť pomocou frekvenčnej terapie. Táto terapia s vysokou účinosťou dokáže bezpečne odstrániť daného parazita alebo patogén z celého organizmu - takže nehrozí opätovné premnoženie (pravda, ak nedôjde k opätovnej infikácii).

Pri terapii sa odporúča podporiť imunitný systém vhodnými doplnkami výživy na podporu imunity a zvýšenie eliminačnej schopnosti organizmu. Na podporu imunitného systému sa napríklad odporúča telu dodať dostatok vitamínu C, zinku a užívanie prebiotík a probiotík. Vhodné sú aj mnohé iné spôsoby na podporenie prirodzenej obranyschopnosti organizmu a jeho eliminačnej schopnosti.

Ohľadom tejto terapie sa môžete dozvedieť viac v sekcii "možnosti terapie".

 

NAJČASTEJŠIE SA VYSKYTUJÚCE PARAZITY V ORGANIZME


 

 

  • OPISTHORHIS FELINEUS - MOTOLICA PSIA

opistorch

Parazit z rodu motolíc, má schopnosti dlhodobo prežívať, môže spôsobovať karcinóm pečene a žlčníka

MOŽNOSŤ NÁKAZY (MEDZIHOSTITELIA): - ryby, ulitníky, psy, mačky + kontaminovaná potrava a voda vajíčkami

NAPÁDA: - žlčník, žlčovody, pankreas, vajíčka kladie do pečene a žlčovodov

 

  • LAMBLIA INTESTINALIS (GIARDIA LAMBLIA) - ČREVNÝ BIČÍKOVEC

lamblia

Väčšina infrekcií prebieha asymptomaticky, len asi 10% infikovaných ma klinické prejavy. Parazit môže spôsobovať cukrovku, malabsorbčný syndróm

až mentálnu retardáciu.

MOŽNOSŤ NÁKAZY (MEDZIHOSTITELIA): - teplokrvné živočíchy (pes, potkan, ovce, hlodavce), hmyz + kontaminovaná potrava a voda vajíčkami

NAPÁDA: - tráviaci trakt

 

  • ENTEROBIUS VERMICULARIS - MRĽA DETSKÁ

enterobius

Jedná sa o veľmi často vyskytujúceho sa črevného parazita - hlavne u detí. Môžu vyvolať zápal slepého čreva.

MOŽNOSŤ NÁKAZY: - kontaminovaná potrava a voda vajíčkami

NAPÁDA: - tráviaci trakt, aktívne prenikajú cez črevnú stenu do krvného obehu, ktorý ich zanesie do pečene a neskôr cez srdce do pľúc - tu môžu spôsobovať kašeľ, bolesti hrudníka a hlavy, ťažkosti pri dýchaní, zvýšené teploty, migrujúce larvy dokážu u tehotných žien prejsť cez placentu a nakaziť nakaziť nenarodené dieťa

 

  • ASCARIS LUMBRICOIDES - ŠKRKAVKA DETSKÁ

ascaris

Najrozšírenejší črevný parazit na svete, opäť veľmi častý parazit detí. Prítomnosť tohto parazita môže spôsobiť laktózovu intoleranciu. Ďalej môže spôsobiť upchatie žlčových ciest a tenkého čreva. Dostaviť sa môže upchatie a zápal žlčových ciest, tenkého čreva a pankreasu. Existuje riziko prechodu škrkavky cez črevnú stenu do dutiny brušnej, čo spôsobí nebezpečný zápal pobrušnice.

MOŽNOSŤ NÁKAZY: - kontaminovaná potrava a voda vajíčkami

NAPÁDA: tráviaci trakt, krvným obehom sa dostáva do pľúc a do priedušiek - tam dráždi ku kašľu a tým sa dostáva do ústnej dutiny odkiaľ sa opäť dostáva do čreva

 

  • SCHISTOSOMA - MOTOLICA

schistosoma-pair-2

Má veľmi zložitý vývojový cyklus. Nachádzajú sa v prírodných vodných nádržiach a pri kontakte s kožou hostiteľa sa do nej v priebehu 10 minút zavŕtajú. Následne sa dostávajú do krvného obehu a ním do čriev, pečene a močovej sústavy. Samotný parazit je karcinogénny.

MOŽNOSŤ NÁKAZY (MEDZIHOSTITELIA): - cicavce, vtáky, ulitníky +  kontaminovaná voda

NAPÁDA: - tráviaci trakt, močový mechúr, pečeň

 

  • TRICHINELLA SPIRALIS - SVALOVEC STOČENÝ

trichinella

Človek sa môže nakaziť po konzumácii surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Po konzumácii sa dostávajú do tenkého čreva, kde sa zavŕtavajú do črevnej sliznice. Tam produkujú larvy, ktoré prenikajú do lymfatickej sústavy a krvi, ktorá ich roznesie do priečne pruhovaného svalstva po celom tele. Larvy svojím rastom narúšajú svalovú hmotu a vytvárajú si púzdro v ktorom sú schopné prežiť až 10 rokov.

MOŽNOSŤ NÁKAZY (MEDZIHOSTITELIA): - potkan, prasa, cicavci a vtáci

NAPÁDA: - kostrové svaly

 

  • TOXOCARA CANIS - ŠKRKAVKA PSIA

Toxocara larva

Z vajíčok škrkaviek sa v čreve človeka vyliahnu larvy, ktoré preniknú črevnou stenou do ciev. Touto cestou putujú najskôr do pečene, kde svojím aktívnym pohybom spôsobujú mechanické poškodenie. Z pečene sa dostávajú do pľúc, kde poškodzujú pľúcne tkanivo. Potom prakticky do celého tela s najčastejším výskytom lariev v oku, mozgu a svaloch. V napadnutých tkanivách sa okolo lariev tvorí zápalové ložisko. V ľudskom tele môžu larvy zostať životaschopné a pohyblivé aj niekoľko rokov.

MOŽNOSŤ NÁKAZY (MEDZIHOSTITELIA): - primárne pes

NAPÁDA: - tráviaci trakt, pľúca, obličky, mozog, svalovinu, oko

 

  • STRONGYLOIDES STERCORALIS - HÁĎA ČREVNÉ

Strongyloidesster

Do človeka preniká kožou cez kontaminovanú pôdu, krvou je prenášané do pľúc odkiaľ sú vykašlané prehltnutím slín do čreva.

MOŽNOSŤ NÁKAZY (MEDZIHOSTITELIA): - kontaminovaná pôda

NAPÁDA: - tráviaci trakt, pľúca 

 

 

 

VÍRUSY, BAKTÉRIE

hpylori

 

Čo je to vírus?

Vírus je nebunkový organizmus, malé infekčné činidlo, ktoré má schopnosť sa množiť výlučne v živých bunkách iných organizmov. Vírusy môžu napadnúť rôzne typy a formy života od zvierat, cez rastliny až po mikroorganizmy ako sú baktérie. V prípade, že je ľudské telo napadnuté vírusom, začne na svoju obranu produkovať antivírusové proteíny zvané interferóny, ktoré zabraňujú tomu, aby sa infekcia ďalej šírila na susedné bunky. Vírus sa vyznačuje neprestajnou mutáciou takže ostatné organizmy nemajú možnosť si na neho vytvoriť permanentnú obranyschopnosť. Medzi najznámejšie vírusy patria bradavice, osýpky, žltačka.

Influenza virus 2008765

 

Čo je to baktéria?

Baktérie sú najrozšírenejšou skupinov organizmov na svete. Baktéria je jednobunkový prokaryotický organizmus, ktorý môže zohrávať dve úlohy. Poznáme baktérie, ktoré sa zapájajú do obojstranne prospešných vzťahov medzi baktériou a iným organizmom. Avšak, existuje mnoho tzv. patogénnych baktérii, ktoré spôsobujú infekcie.

 ecoli

 

Ako sa voči nim brániť?

Vírusy a baktérie sa nachádzajú všade okolo nás. V prípade, že náš imunitný systém pracuje správne - nemáme sa čoho obávať. Problém nastáva, ak je náš imunitný systém oslabený (napr. stresom, chronickým zápalom). Vtedy je obrana tela voči týmto patogénom oslabená. Najčastejším riešením tohto problému sú antibiotiká, ktoré sú však voči vírusom neúčinné.

Čo sa týka baktérii, kvôli ich neustálej mutáci a vývoju dochádza k ich rezistencii voči antibiotikám.

To znamená, že antibiotiká sú čoraz menej účinné pri boji s baktériámi.

BAKTÉRIE:

Prítomnosť patogénnych baktérii v tele je možné zistiť biorezonančným prístrojom, ktorým disponuje naša poradňa. Jedna možnosť ako sa ich následne zbaviť je frekvenčná terapia, ktorá dôsledne oslabuje a následne eliminuje konkrétne nežiadúce patogénne baktérie v ľudskom organizme. Viac to tejto možnosti sa môžete dočítať v sekcii "možnosti terapie".

VÍRUSY:

Prítomnosť vírusov je tiež možné odhaliť biorezonančnou metódou. Vďaka špeciálnemu prístroju Sensitiv Imago 530 máte možnosť zistiť, či je to vírus, ktorý spôsobuje vaše zdravotné problémy alebo je to niečo iné.  Prístroj má aj funkciu, ktorá vám dokáže pripraviť frekvenčnú terapiu konkrétne na ten druh vírusu, ktorý vás obťažuje. To, či je zmutnovaný nehrá úlohu, pretože prístroj vychádza z vlastností vírusu, ktorý vás napadol a nie zo všeobecnej databázy. Viac o biorezonancii sa dočítate v sekcii "biorezonancia" a o tejto možnosti terapie v záložke "možnosti terapie".

 

 

 

NAJČASTEJŠIE SA VYSKYTUJÚCE BAKTÉRIE V ORGANIZME 


 

  • BORRELLIA BURGDORFERI

borelia

Je baktéria prenášaná krv sajúcim hmyzom, ktorá spôsobuje Lymskú boreliózu. Lymská borelióza je multisystemové ochorenie, ktoré postihuje hlavne pokožku, kĺby, svaly, centrálny nervový systém, srdce a ďalšie.

MOŽNOSŤ NÁKAZY: - hlavne kliešte, komáre, ovady

NAPÁDA: - pokožku, kĺby, svaly, centrálny nervový systém, srdce a ďalšie

 

  • CHLAMYDIA TRACHOMATIS

chlamydia

Je baktéria, ktorá sa zdržiava vo vnútri buniek slizníc. Najčastejšie sa prenáša pohlavným stykom. Baktérie prechádzajú cez močovú trubicu mužov alebo cez krčok maternice. Následne sa rozšíri do sliznice močového mechúra, maternice a vajcovodov. Pri zanedbanej liečbe môže spôsobovať vážne zdravotné problémy, ktoré pociťujú hlavne ženy.  Najčastejšie príznaky sú: bolesť pri pohlavnom styku a bolesti v podbrušku, bolesť alebo pálenie pri močení, nezvyčajný  výtok z pošvy u žien a z penisu u mužov. Pri neliečení môže dôjsť až ku zápalu maternicového čípku, maternice, vajcovodov, pánvovej oblasti alebo močovej trubice. Môže spôsobiť cysty na vajcovodoch až neplodnosť.

MOŽNOSŤ NÁKAZY: - nechráneným pohlavným stykom

NAPÁDA: - sliznicu močového mechúra, maternicu, vajcovody, kĺby

 

  • STREPTOKOKY A STAFYLOKOKY

Staphylococcus aureus VISA 2

 

"Koky" je označenie pre baktérie guľovitého tvaru - v svetelnom mikroskope viditeľné ako kruhy.

 

Streptokoky sú bakteriálne mikroorganizmy, ktoré môžu napadnúť ktorýkoľvek orgán alebo tkanivo v tele a tam následne spôsobujú hnisavý zápal. Zdržujú sa v zhlukoch. Mnohé druhy streptokokov sú zodpovedné za mnohé ochorenia.

Ochorenia - možnosť príčiny -> streptokoky:

- tonzilitída (angína - akútny zápal krčných mandlí)

- faryngitída (zápal hltana)

- pneumóna (zápal pľúc)

- zubný kaz

- meningitída (zápal mozgových blán)

- rôzne respiračné infekcie

- infekcie močových alebo žlčových ciest

- infekčné kožné ochorenia

 

Stafylokoky tvoria neurčité kolónie. Existuje okolo 40 druhov identifikovaných stafylokokov. Väčšina je neškodná, bežne prežívajú na pokožke a slizniciach ľudí prípadne iných organizmov. Nachádzajú sa všade - sú súčasťou mikrobiálnej flóry pôdy. Avšak niektoré druhy môžu spôsobovať u ľudí široké množstvo ochorení. K tomu dochádza z dôsledku prieniku do organizmu a samotnej produkcie toxínov. Toxíny zo stafylokokov sú častou príčinou otravy krvi (napr. toxíny produkované baktériami, ktoré prežívajú na nesprávne uskladnených potravinách a pod.) a ďalších bakteriálnych infekcií.

Ochorenia - možnosť príčiny -> strafylokoy:

- rôzne abscesy

- infekčné kožné ochorenia (hlavne hnisavé zápaly kože)

- stafylokokové enterotoxikózy (bolesť hlavy, kŕče v bruchu, zvracanie, hnačky

 

MOŽNOSŤ NÁKAZY: vzduchom, z potravín pri nedostatočnej hygiene alebo tepelného spracovania

NAPÁDA: - rôzne orgány a tkanivá

 

PLESNE, MYKOTOXÍNY

chliebsyrjablkopomaranc

 

Čo je to pleseň?

Pleseň je mikrób, typ huby, ktorý rastie v podobe mnohobunkových vlákien nazývaných hýfy. Naopak, huby, ktoré sa dokážu rásť jednobunkovo sa nazývajú kvasinky. Existuje veľmi veľké množstvo druhov plesní. To čo pozorujeme v rámci bežného videnia tzv. mnohobunkové vlákna sa považujú za jeden organizmus. Plesne spôsobujú biodegradáciu prírodných materiálov ale používajú sa aj pri výrobe rôznych potravín ako sú rôzne nápoje, liečívá a antibiotiká. Niektoré ochorenia u zvierat a ľudí môžu byť spôsobené niektorými druhmi plesní.

Choroby môžu vzniknúť viacerými spôsobmi:

- ako alergická reakcia na pleseň

- rastom patogenických plesní vo vnútri organizmu

- následok požitia alebo vdýchnutia toxických látok (mykotoxínov) produkovaných plesňami

 

Čo sú to mykotoxíny?

Mykotoxíny sú látky produkované plesňami. Sú silno jedovaté! Do organizmu sa dostávajú nie len jedlom (pri konzumácii nahnitého produktu) ale aj vzduchom cez dýchaciu sústavu. Často sú neurotoxické a karcinogénne. Znižujú imunitu a napádajú orgány.

 

Prečo sú pre nás plesne nebezpečné?

Plesne, ako mikroskopický organizmus do ovzdušia často vylučuje nebezpečné spóry, ktoré sa následne dostávajú do našich dýchacích ciest. To môže spôsobovať rôzne dýchacie ťažkosti, bolesť hlavy, podráždenie, kašeľ až astmu alebo ekzémy. Pre ľudský organizmus sú toxické, oslabujú obranyschopnosť organizmu, napádajú organizmus a mnohé patria medzi karcinogénne látky. Možu predstavovať príčinu mnohých ochorení a zdravotných ťažkostí.

 

Kde všade na nás plesne číhajú?

Plesne na nás najčastejšie číhajú z plesnivých stien, kúpeľní, zle skladovaných potravín, ktoré začínajú proces rozkladu.

 

Ako sa vyhnúť plesniam?

Opatrovať si obývacie priestory!

Ak je prítomná pleseň zbaviť sa jej! Ak nie je, praktizovať prevenčné kroky ako je napr. časté vetranie priestorov, sušenie prádla mimo obývacích priestorov, púšťanie ventilátora počas varenia atp.

Nekonzumovať výrobky, ktoré napadla pleseň!

V momente, keď je potravina napadnutá plesňou je zbytočné ju vykrajovať. Keď vidíte iba kúsok plesne na povrchu, buďte si istý, že pleseň - aj keď nie je viditeľná - prenikla svojimi vláknami do celej potraviny a teda potravina nie je bezpečná na konzumáciu. Mnohí si myslia, že ušetria, avšak opak je pravdou. Konzumácia takýchto potravín môže byť veľmi nebezpečná, preto sa neodporúča šetriť takýmto spôsobom - zdravie vám to môže nepekne oplatiť.